THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na posledních dvou CD Fleshless začali ujíždět do slepé uličky, z níž se více či méně vymotali až tímhle albem. To by snad stačilo... Aha, nestačilo. Takže: Veselá titulní slovní hříčka s veselým (a už trochu trapným) obrázkem od Mr. Lhoty vás uvede do tématu a nabídne vám deset receptů, na které třeba chodit výhradně do hospy, kde vaří Vláďa a „jeho chlapci“. Fleshless se rozhodně nevzdali svých klasických kytarových postupů. Jen je mírně okořenili zahraničními výletními zkušenostmi zejména americké provenience, přidali k tomu ucházející zvuk z Hostíku (mívali však lepší) a s milým úsměvem servírují. Jó, jasně, já vím – je třeba pochopitelně zmínit, že po dvou automatových placičkách mají Prokošovci živý automat v podobě šikovného a rychlého bubeníka Vityse, který se bohužel u Fleshless nevyblbne s všemožnými technickými finesami, ale zato si značně posílí činnost srdečního svalu, neboť zahrát takové sypačky vyžaduje skutečně notnou dávku energie. A protože je Vitys přesný, srdeční arytmie mu /doufejme/ nehrozí. V mých očích Vitys Fleshlessáky skutečně zachránil, protože jejich předešlá „automatická“ tvorba mě nijak zvlášť nebavila a vzpomínal jsem na Grinding. Nyní znějí Fleshless znovu „lidsky“, což je fajn. A ačkoli Nice To Eat You s ničím novým nepřichází, je to opět muzika, jež má výraznější momenty a čitelné pamatovatelné pasáže, které vás na koncertě rozhýbou. Nejedná se ovšem o žádné technické onanie, o tom Fleshless koneckonců nikdy nebyli a nejspíš ani nebudou. Ale není to naštěstí už ani tříriffová „raz a dva a tři – otočit“ taneční hloupost typu Piece Of Flesh... Fleshless vás prostě nijak extra nepřekvapí, ale neměli by vás ani urazit (tedy pokud náhodou nejste Abro...). Konkrétní oblíbený song si s trochou snahy vyberete sami, je už jen na vás, jestli se vám třeba tématicky líbí víc Chymusovy ujeťárny (Body Bag Blues hehe...), nebo Vláďovy gore pitominky. Výraznější tématický odklon od „tradice“ zaznamenáte snad jen v Red Stars Hypocrisy, kde Vláďa účtuje s komanči. Já tomu songu interně říkám „Prokošův dekret“. Mně osobně se z téhle desky asi nejvíc líbí Headscratcher. A to je moc fajn, protože se vybírám, což se mi u minulých alb nedělo - tam mi vše splývalo v šeď... Což vlastně znamená, že Fleshless tentokrát nahráli víc, než jen „další“ album. Jsou zpět a zřejmě zatím v nejlepší formě, ačkoli se nevyvíjejí v nic převratného a dělají vlastně pořád to samé – jen rychleji a hlouběji. (Jo – a zavírá to zbytečný cover Hřbitov, aneb „ten náš blekmetál“. To aby mi to někdo z Brna nevytknul, že jsem na to zapomněl...)
7,5 / 10
Dethroned In Shadows (EP) (2017)
Devoured Beyond Recognition (2015)
Slaves Of The God Machine (2011)
Hate Is Born (2008)
To Kill For Skin (2005)
Sensual Death Imitation (2003)
Nice To Eat You (2001)
Abhorrence Of Cadaveric (2000)
Grindgod (1999)
Free Off Pain /split+Mastic Scum/ (1996)
Split tape /+Disfigured/ (1996)
Grinding (demo) (1994)
Stench Of Rotting Heads (demo) (1993)
Bezmasá klasika.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.